Quillingové pero

Pero, kolík, jehla, točenice, tužka, točítko, navíječ… je tolik názvů pro jednu pomůcku.

A hned ten první se u nás vžil asi nejvíce, protože v angličtině se pero na quilling řekne quilling pen.

Pomůcka slouží k navíjení papírových proužků do spirálek, ze kterých se formují quillingové tvary. Pero na quilling má dvě částirukojeť  a hrot. O rukojeti není potřeba se dlouze rozepisovat. Jen pamatujte na to, že musí být dostatečně dlouhá, aby dobře padla do ruky. O hrotu je potřeba vědět trochu více.

Quillingové pero má plastový nebo kovový hrot

Plastové pero na quilling (s plastovým hrotem) je náchylnější na zlomení než pero s kovovým hrotem. Pokud si tedy chcete zatvořit déle než pár dní, kupte si raději pero s kovovým hrotem.

Hroty mají šířku od 1 mm do 5 mm. Tenký hrot pera zajistí, že po natočení papírového proužku nemá spirálka uprostřed velkou nevzhlednou díru. Na samotné délce hrotu nezáleží, spíš je důležité všimnout si zářezu v něm. Do zářezu se totiž vkládá quillingový proužek pro navíjení. Kdyby zářez nebyl dostatečně hluboký, nemusí v něm proužek dobře držet. Postačí vám pero se zářezem hlubokým 5 mm.

pero na quiling

Speciální quillingové pero

Pero může být oboustranné. Kromě klasického navíjecího hrotu může být na druhém konci pera embosovací hrot nebo jehla. Většinou jsou to části pera, které na quilling moc nevyužijete (já s jehlou jen propichuji zaschlé lepidlo :-)) Jiné speciální quillingové pero má na konci talířek, který brázní sklouznutí navíjeného papírového proužku. Talířek je skvělý pomocník, když vyrábít střapaté quillingové kytičky. Navíjený proužek z něj totiž nesklouzne dolů.

Podívejte se na video, jak vybrat a používat quillingové pero.