Pomůcky a materiál na quilling

ruka

Materiál a pomůcky na quilling koupíte ve specializovaném eshopu vytvarnictvi.cz

napis-vytvarnictviCZ

 

ruka-pidiPapírové proužky na quilling

Na tvorbu quillingových spirálek potřebujete quillingové papírové proužky o gramáži 80 g/m2 a více (cca do 130). Dnes už můžete vybírat z velké škály barevných odstínů. Proužky na quilling se prodávají balené buď po jednotlivých jednobarevných svazcích nebo jako barevné sady. Proužky mají šířku 3 mm a více. Na Výtvarnictví koupíte proužky na quilling o šířce 3, 4, 6, 10 a 13 mm. Trojkové a čtyřkové využijete na zdobení přáníček, šestkové na quillingovou tvorbu, která se nelepí na podklad – např. vánoční vločky. Širší proužky jsou také vhodnější pro děti. V nabídce jsou i proužky na quilling něčím speciální, například tónované, perleťové apod. Největší spotřeba je zelených papírových proužků na lístečky a stonky květin. Z proužků širokých 10 a 13 mm vytvoříte quillingové střapaté kytičky.

ruka-pidiPero na quilling

Pero na quilling může mít různé názvy – kolík, jehla, točenice, tužka, točítko, přesto se však jedná o stejnou pomůcku, která slouží k jedinému účelu: stáčení quillingových proužků do spirálky. Pero na quilling má dvě části – rukojeť (většinou z plastu) a hrot (kovový nebo plastový), ve kterém je zářez na vložení papírového proužku. Na výběr už dnes máte z nepřeberného množství quillingových per, které se liší především délkou hrotu nebo jeho šířkou. Čím tenčí hrot, tím pěknější a jemnější spirálka po natočení proužku papíru vznikne. Délka hrotu zase není až tak důležitá, záleží spíš na tom, jak hluboký zářez v hrotu je. Většinou je to ale kolem 5mm (s výjimkou pera s jehlou, to má zářez až několik centimetrů). Některá pera mají výměnné nástavce. Jiná zase speciální talířek, který brání sklouznutí natočeného proužku papíru z pera dolů a udrží jej v jedné rovině.

Quillingové pero, důležitá pomůcka na quilling

ruka-pidiPodkladový papír – čtvrtka

Jestliže budete vyrábět různá přáníčka, tak jako podklad volte silnější barevný papír o gramáži od 200 g. Také si vyberete z mnoha odstínů. Pro dekoraci používejte i různé vlnité lepenky (na květináčky…) nebo ozdobné a reliéfní papíry (kočárek pro miminko, mráček…).

Jako podklad nemusíte použít jen papír, ale různé podklady a formy (například rámeček, polystyrénové vajíčko, krabičku, plastovou formu).

ruka-pidiŠablona s kružnicemi na quilling

Kružnicovou šablonu uplatníte pří tvoření přesných quillingových spirálek, ty pak využijete při tvorbě symetrických vánočních vloček nebo jiných obrazců. Proužek quillingového papíru zatočte, vložte do požadované kružnice a nechte volně roztočit. Potom jej opatrně vyjměte a zalepte.

Šablona s kružnicemi na quilling

ruka-pidiPinetky

Pinetky slouží jako fixace pokud přidržujete spirálku, aby její jednotlivé lepené konce držely u sebe, než lepidlo zaschne.

ruka-pidiLepidlo na quilling

Na quilling je vhodné tekuté disperzní lepidlo na papír v lahvičce s aplikátorem.

ruka-pidiNa zdobení výrobků

V neposlední řadě byste neměli zapomenout na kategorii pomůcek pro zdobení. Zde jsou uvedeny jen některé z nich, např. ozdobné děrovačky (ozdobné raznice, výsekové strojky), dekorativní ozdobné nůžky, textilní dekorace a doplňky (textilní kytičky, stuhy, knoflíky, kamínky…).

ruka-pidiBubliny na quilling (mini mold)

Pomůcka mini mold  je šablona na quilling s bublinami, je určená k vytváření vytlačovaných quillingových ozdob.

Bubliny na quilling

ruka-pidiStřapečkovač/kytičkovač na quilling (fringer)

Nebo také kytičkovač  je šikovný stroječek na tvorbu střapatých proužků pro výrobu quillingových kytiček, pampelišek apod. Z jedné strany vložíte celistvý quillingový proužek papíru, pohybujte páčkou, z druhé strany bude vyléztat již  proužek naštíhaný na jemné střapečky. Hustotu střepačků zvolíte pomocí kolečka v horní části (nejširší střapeček má cca 1 mm).

nastrihavac

ruka-pidiKrimpovačka/vlnkovačka na papírové quillingové proužky (crimper)

Po vložení proužku do krimpovačky otáčíte kolečkem, vsunutý papírek se mezi zubatými kolečky napřehýbá (nakrimpuje). Krimpovačka má dvě „patra“, v každém se proužek papíru napřehýbá s různou hustotou.

crimper1

ruka-pidiNavíječ na quilling (curling coach)

Curling coach je pomůcka na quilling usnadňující navíjení většího množství papírových proužků slepených za sebe. Navíjení se dějě pommocí quillingového pera (kolíku), který je součástí sady. Podložka je z tvrdého průhledného plastu.

DSC_1141

ruka-pidiMřížka na quilling (grid)

Quillingová mřížka umožňuje díky soustředným kruhům a čarám v různých úhlech vytvářet symetrické quillingové sněhové vločky a květiny. Pomůcku použijte buď k prostému měření symetričnosti vloček nebo jí položte na korkovou podložku a jednotlivé dílky vloček/květinek přidržujte na mřížce pomocí špendlíčků. Mřížka je oboustranná (na každé straně je jiná mřížka). Mřížka je originální výrobek firmy Výtvarnictví.

DSC_2511

 

  Děkuji, že respektujete má autorská práva a fotky nebo text nevyužíváte bez souhlasu nebo uveřejnění zdroje.