Papírové proužky:

materiál, bez kterého by quilling neexistoval.

Proužky se namotají na quillingové perovznikne spirálka a ta se pomocí prstů mačká do různých tvarů. Tvary se lepí na připravený podklad (papírové čtvrty, krabičky, dřevěné rámečky) a nebo hranami k sobě (trojrozměrný 3D quilling).

Proužky existují v různé šířce, délce, gramáži papíru, můžete je koupit balené jako jednotlivé barvy nebo jako pestrobarevné sady.

Největší výběr typů a barev proužků nejdete v e-shopu Výtvarnictví.

Šířka a délka papírových proužků

Proužky na quilling koupíte v šířce od 3 do 12 mm. I když v e-shopu Výtvarnictví vám mohou nařezat i mnohem slabší, třeba jednomilimetrové.

Na tradiční quilling (zdobení krabiček, tvorbu vánočních ozdob) si pořiďte proužky široké 3, 4 nebo 6 mm. Proužky 6 mm jsou také vhodné pro tvoření s dětmi a také na výrobu malých quillingových kytiček. 10 a 12 mm širokých proužků si vytvoříte krásné střapaté quillingové kytičky nebo ozdoby pro zavěšení.

Proužky jsou obvykle dlouhé 30 cm. Pokud chcete delší proužek, jednoduše si slepte dva za sebe.


Gramáž (síla) papírových proužků

Proužky s běžnou gramáží (80 gsm) jsou vyrobené z klasického barevného papíru a hodí se na zdobení přáníček, trojrozměrný quilling, práci na quillingovém hřebínku, nebo na quilling se špendlíčky.
Proužky s vyšší gramáží (120 gsm) jsou vyrobené ze silnějšího papíru a můžete z nich vytvářet především takové výrobky, které nepotřebují pevný podklad (šperky, ozdoby).


Barevnost papírových proužků

Kromě jednobarevných, existují speciální tónované proužky na quilling. Jejich barva se postupně mění. Výsledný tvar bude odstínovaný podle toho, ze kterého konce navinete proužek na quillingové pero.

Proužky na quilling koupíte balené v krásně sladěných sadách nebo jako jednotlivé barvy.