Papírové proužky na quilling

Materiál bez kterého by quillingové tvoření neexistovalo – papírové proužky na quilling.

Proužky se namotají na quillingové perovznikne spirálka a ta se pomocí prstů mačká do různých tvarů. Tvary se lepí na připravený podklad (papírové čtvrty, krabičky, dřevěné rámečky) a nebo hranami k sobě (trojrozměrný 3D quilling).

Proužky existují v různé šířce, délce, gramáži papíru, můžete je koupit balené jako jednotlivé barvy nebo jako pestrobarevné sady.

Největší výběr typů a barev proužků mají v e-shopu Výtvarnictví.

Šířka a délka proužků

Proužky na quilling koupíte v šířce od 3 do 12 mm. I když v e-shopu Výtvarnictví vám mohou nařezat i mnohem slabší, třeba jednomilimetrové.

Na tradiční quilling (zdobení krabiček výrobu papírových krabiček, tvorbu vánočních ozdob) si pořiďte proužky široké 3, 4 nebo 6 mm. Proužky 6 mm jsou také vhodné pro tvoření s dětmi a také na výrobu malých quillingových kytiček. 10, 12 mm širokých proužků si vytvoříte krásné střapaté quillingové kytičky nebo ozdoby pro zavěšení.

Proužky jsou obvykle dlouhé 30 cm nebo méně často 42 cm. Pokud chcete delší proužek, jednoduše si slepte dva za sebe.

Síla (gramáž) proužků

Proužky na quilling ze silnějšího papíru

Proužky s běžnou gramáží (80 gsm) jsou vyrobené je z klasického barevného papíru a hodí se na zdobení přáníček, trojrozměrný quilling, práci na quillingovém hřebínku, nebo na quilling se špendlíčky.
Proužky s vyšší gramáží (120 gsm) jsou vyrobené ze silnějšího papíru a můžete z nich vytvářet quillingové obrazy, šperky, ozdoby…

Barevnost proužků

Tónované proužky na quillingKromě jednobarevných, existují speciální tónované proužky na quilling. Jejich barva se postupně mění. Výsledný tvar bude odstínovaný podle toho, ze kterého konce navinete proužek na quillingové pero.

Proužky na quilling koupíte balené v krásně sladěných sadách nebo jako jednotlivé barvy.

Proužky na quillingové kytičky

Na quillingové kytičky lze využít tradiční papírové proužky šířky od 6 mm, nejčastěji však 10 a 12 mm. Proužky jsou nenastříhané, drobné zástřihy si na nich musíte vytvořit nůžkami nebo pomocí stroječku kytičkovače.

Existují i speciální lístečkové proužky, které si ale doma snadno nevyrobíte. Papírový pásek je již nachystaný k tomu, abyste jej mohli rovnou navíjet na quillingové pero.